Előző ötletelésemből kimaradt az egyik személyes kedvencem, először ezt szeretném pótolni. Még mindig az óvodás-kisiskolás korosztály erdei napközis táboroztatásának Eger környékén Síkfőkút is remek bázisa lehet. Totyogós korában fiam előszeretettel áztatta el magát a tóparton pancsikolva, aztán kiskamaszként felfedezte a kissé túlméretezett vízáteresztő rendszerben rejő lehetőségeket, és visszajárt bunkeresdit játszani a hatalmas betoncsövekben. Tehát:
NOSZVAJ-SÍKFŐKÚT
Egerből busszal fél órán belül elérhető. Az elmúlt években a nyilvános illemhelyet felújították, és kis játszótér is épült. A lejtős réten piknikezni és érdekes gurulós kísérleteket végezni egyaránt élmény, bár focizáshoz nem túl előnyös. Ha már fizika, akkor itt a forrás előtti hatalmas malomkerék is. Étterem, büfé elérhető – ami persze nagyobbaknál már nem csak előny… Kiépített tűzrakóhely, vagyis főzési lehetőség is rendelkezésre áll. A környék számos sétalehetőséget kínál önmagában is, de a helyiek kialakítottak mese-utat és forrástúra – útvonalat is. A völgyben maradva a kis szurdokok felett kidőlt fákon egyensúlyozhatunk, a meredek hegyoldalat megmászva szép gerincre jutunk, vagy akár Várkutat is célba vehetjük. A vizi élőhely tanulmányozására ott van az Attila-forrás tavacskája, mellette a fenyves a fenyőtinóru lelőhelye. Pecázni a kis tóban lehet, néha csónakokat is lehet bérelni, hogy az evezésben gyakorolhassuk magunkat.
Ha több az iskolás korú táborlakó, nő a hatótávolságunk: egy túra Várkúton és az Egeden keresztül vissza Egerbe, vagy a Kaptár-kövekhez, esetleg át Felsőtárkányba vagy Bükkzsércre fél nap alatt teljesíthető, vagyis a legforróbb déli órákban még mindig megpihenhetük valahol az erdő mélyén, a lombok közt átszűrődő fény állandó játékán mélázva vagy Durrell-utódként tücskök-bogarak után kutatva. És ezzel át is térnék a következő korcsoportra, a 8-12 évesekre.
ALSÓS PORTYÁZÁSOK
Ha túrázásban kevésbé járatos fiatalok csoportjával kelünk útra, fontos, hogy a tábor kezdése előtt a szülőkkel is egyeztessünk azokról a gyakorlati kérdésekről, amelyek előfeltételei a problémamentes erdőjárásnak: zárt cipő, fejfedő, esőkabát, hátizsák, ivóvíz, nem romló, nem édes elemózsia, kullancs és leégés elleni védekezés… Mit érdemes egész nap magukkal cipelniük, és mit nem? Mi az, amin nem érdemes spórolni?
Ezek tisztázására egy hétvégi közös bográcsozás például remek alkalom. Megismerhetjük egy kicsit egymást. Én a gyerekeket és a szülők elvárásait – ki nem mászhat fára, koszolhatja össze a ruháját, vehet zsebkést a kezébe – hiszen nem vagyunk egyfomák. Ők pedig a helyszínt, egymást és engem. Hiszen én sem jó szívvel engedem el teljesen ismeretlen helyre hősömet, pedig ő már – elvileg – megáll a saját lábán. Jó lenne, ha legalább ennyi időnk lenne magunkra és a gyerekeinkre…
Egy ilyen csapattal nem tervezek napi 8-15 km-nél hosszabb utat. Bírnák, tudom, de néha a kevesebb több…. Fontos, hogy olyan végpontot válasszunk, ahonnan biztonságosan haza lehet jutni. Nem olyan vicces lekésni az egyetlen délutáni buszt 5-10 gyerekkel. A családi logisztika szempontjából pedig nagy előny, ha a tábor minden napján ugyanonnan lehet hazavinni a fáradt portyázókat… Az sem baj, ha reggel mindig ugyanonnan indulunk – az ismerős biztonságot ad, lehetőséget saját rituálék kialakulására, vagyis a kötődésre – és ez az elsődleges cél: a természethez való kapcsolódás. Ezért most az útvonalakat kiinduló hely szerint csoportosítva gyűjtöm össze.
- GYÜLEKEZŐHELY: EGERVÁR VASÚTI MEGÁLLÓHELY
első hét: EGED-ALJI PORTYÁZÁSOK
Nagy-Eged – Tiba-kút – Vadaskert – Felsőtárkányi tó
Kaptárkövek – Király-rét – Noszvaj
Nagy-Eged – Bikk-bérc – Várkút – Felsőtárkányi-tó
BUSSZAL INNEN:
Szőlőske – Várkút – Novaji kunyhó – Síkfőkút
Szőlőske – Rókafarm – Szomolya – Bogács
Síkfőkút – Novaji kunyhó – Török-út – Völgyfő-ház – Oldalvölgy – Barát-völgy – Felsőtárkány
Ebből a 6 útvonalból szépen fel lehet építeni egy heti programot. Rövidebb utak a hét eleji bemelegítéshez vagy kedvezőtlen időjárás esetére, hosszabbak a hét közepére, majd az utolsó nap már ismerős helyeket érintve és ismerős helyre érkezve hagyjunk időt egy hangulatos zárásra, esetleg verjünk sátrat, és tartsunk egy ottalvós záróbulit – természetesen éjszakai bátorság-próbával.
második hét: SZARVASKŐ KÖRNYÉKI PORTYÁK
Ezen a héten vonattal indulunk útnak:
Szarvaskő – Les-rét – Berva : bemelegítő táv, közös főzéssel és ismerkedő-csapatépítő programokkal a Les-réten
Szarvaskő – Gilitka-kápolna – Szarvaskő : gerinctúra a sziklagyepen, a végén várvívással
Almár – Baktai láp-tavak – Keselyű-bérc – Szarvaskő: vizes élőhelyek alapos szemügyre vételezése
Bélapátfalva – Teleskessy-erdészház – Mész-völgy – Berva : több gyaloglás, nem kevesebb vidámkodás
Szarvaskő – Les-rét – Diana-lápa – piros kereszten az Egres-völgyig – Felsőtárkány : záróbuli megfáradt portyázóknak és hozzátartozóiknak (igény szerint)
folyt.köv.: komolyabb távolságok, magasabb hegyek…